Start-up kontra własne centra badawcze?
Start-upy nie są skażone jałowością czy utartymi schematami.
Łańcuch pokarmowy w gospodarce jest znacznie bardziej skomplikowany niż w naturze. Choć podobne cechy istnieją, np. nie zawsze wygrywa największy, a ten, który lepiej wykorzystuje dostępne zasoby, a często też pracę innych. Giganci technologiczni mają ogromne środki na inwestycje w badania i rozwój. Czy zawsze przeznaczają je na własne zespoły badawcze? Nie, bo nierzadko decydują się na wykup mniejszych start-upów, które z założenia muszą inwestować wszystkie swoje zasoby w odkrywanie nieznanego.
Amazon Web Services, największy dostawca rozwiązań w chmurze, intensywnie inwestuje w badania i rozwój (R&D), aby wprowadzać innowacje i ulepszać swoje usługi cloud computingowe. Wydatki Amazonu na badania i rozwój w 2022 roku wyniosły 73,2 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 31 proc. w stosunku do 2021 roku. Dlaczego firma założona przez Jeffa Bezosa inwestuje aż tak duże kwoty w ten segment? Wynika to z podstawowej wartości, definiującej strategię działania firmy, czyli stawiania w środku procesu klienta.
AWS posiada specjalne zespoły badawcze, który pracuje nad rozwojem nowych technologii, takich jak uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja i przetwarzanie języka naturalnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta