Wielka wyspa dla ptaków
Międzynarodowe konsorcjum naukowo-badawcze pracuje nad zwiększeniem bioróżnorodności terenów przybrzeżnych w wielu regionach Europy. Polską częścią projektu „Large scale RESToration of COASTal ecosystems through rivers to sea connectivity”, akronim REST-COAST, kieruje prof. Grzegorz Różyński z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN, z którym rozmawia Jakub Maksymowicz.
Projekt REST-COAST angażuje wiele jednostek naukowych, skąd takie działanie?
REST-COAST powstał jako odpowiedź na politykę Unii Europejskiej, która zakłada przywrócenie bioróżnorodności na co najmniej 30 proc. stref brzegowych UE do roku 2030. Jest to bardzo ambitny cel, w którym chodzi o przywrócenie ciągłości ekosystemów, która została utracona w wyniku działalności człowieka. Studium przypadku polskiej części projektu jest sztuczna wyspa (Wyspa Estyjska) powstająca na Zalewie Wiślanym. Jej tworzenie ma związek z przekopem Mierzei Wiślanej, którego budowa ingeruje w obszar „Natura 2000”. Przepisy unijne oraz krajowe wymagają kompensacji przyrodniczej takich przedsięwzięć. Urząd Morski w Gdyni, zarządzający obszarami przybrzeżnymi, zdecydował, aby wykorzystywać wyspę w celu odbudowy bioróżnorodności, dzięki czemu możemy realizować założenia w ramach projektu REST-COAST. W projekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta