Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zmowa z dłużnikiem może być kosztowna

01 czerwca 2023 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Szkoda wyrządzona wierzycielowi wskutek niewłaściwych potrąceń z wynagrodzenia pracownika może być wyższa niż kwoty uchronione przed egzekucją. O naprawienie tej szkody może on pozwać pracodawcę.

∑ Pracodawca zatrudnia kolegę, który ma niespłaconą pożyczkę. Obawiając się, że wkrótce dług będzie egzekwowany przez komornika, ustalili, że wysokość oficjalnego wynagrodzenia tego pracownika w umowie o pracę zostanie obniżona aneksem, a znaczną część wynagrodzenia (ponad pensję minimalną) pracodawca będzie odtąd wypłacał „pod stołem”. Komornikowi, który dokonał zajęcia, pracodawca przekazał informację wyłącznie o wynagrodzeniu minimalnym i od tej kwoty dokonywał potrąceń. Czy pracodawcy grozi odpowiedzialność odszkodowawcza wobec wierzyciela? – pyta czytelniczka.

Tak. Pracodawca odpowiada nie tylko wobec komornika, który może nałożyć na niego grzywnę, jeśli wyjdą na jaw ustalenia z pracownikiem, ale także wobec wierzyciela. Pracodawca, który poprzez niewypełnienie lub niewłaściwe wypełnienie obowiązków związanych z dokonywaniem potrąceń powoduje szkodę u wierzyciela, zobowiązany jest do jej naprawienia (art. 886 § 3 kodeksu postępowania cywilnego, art. 415-416 kodeksu cywilnego).

Obowiązki pracodawcy wynikające z zajęcia komorniczego wynagrodzenia za pracę pracownika powstają w dniu, w którym pracodawca otrzyma od komornika pismo zawierające informację o zajęciu. Zawiadomienie od komornika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12585

Wydanie: 12585

Spis treści
Zamów abonament