Akcjonariusze nie zarobią dużo na dywidendach
Pośród dziesięciu banków notowanych na giełdzie być może zyskiem podzieli się pięć podmiotów. Przy czym wszystko zależy od wyroku TSUE w sprawie frankowej i losów wakacji kredytowych.
W nadchodzącym tygodniu Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Banku Pekao zdecydować ma o podziale zysku za 2022 rok. Zarząd rekomenduje, by 50,5 proc. z niemal 1,9 mld zł zysku przeznaczyć na dywidendę (a resztę na kapitał rezerwowy). Jeśli WZA zgodzi się z tą propozycją, akcjonariusze otrzymają 3,65 zł na jedną akcję.
Przerzedzone grono
Sprawdziliśmy, na jaki udział w zyskach mogą liczyć akcjonariusze innych kredytodawców. Okazuje się, że sytuacja jest dosyć skomplikowana. Według naszych szacunków wśród ośmiu banków, które wypracowały dodatni wynik netto za 2022 rok, tylko dwa z pewnością wypłacą dywidendę, trzy zachowają cały zysk na wzmocnienie sytuacji kapitałowej, a w przypadku kolejnych trzech należy postawić wielki znak zapytania. Dla porządku trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta