Mówmy więcej o Unii
– Jestem rozczarowany tym, że do dzisiaj nie wiem, kto zabrania prezydentowi Trzaskowskiemu wywieszenia flagi UE przed ratuszem – mówi Olgierd Łukaszewicz, aktor, fundator My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacji im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego.
Wybiera się pan na marsz 4 czerwca?
Tak i gorąco zachęcam wszystkich, którzy życzą dobrze Polsce, aby bez wahania wzięli w nim udział.
Dlaczego?
Ponieważ mam nadzieję, że po wyborach powstanie rząd, który na serio zajmie się podniesieniem stanu edukacji i świadomości europejskiej naszych obywateli.
Sondaże pokazują, że większość Polaków jest za obecnością w UE.
W 2019 r. Eurobarometr wykonał badanie, zmieniając pytanie – nie „czy chcesz być w Unii Europejskiej”, tylko „czy uważasz, że byłoby korzystniej dla Polski być poza UE”. 47 proc. odpowiedziało, że tak, byłoby korzystniej. To oznacza, że Polakom można zamieszać w głowie.
Jak można podnieść świadomość europejską Polaków?
Próbujemy swojej drogi. Ostatnio, dzięki porozumieniu z zarządem województwa mazowieckiego i Muzeum Niepodległości, uruchomiliśmy akcję „Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego”. Biorący udział w tym wydarzeniu – jak Jan Truszczyński, który nas wprowadzał do Unii, Marek Grela, pierwszy ambasador, czy samorządowcy jak Adam Struzik – mówią o pryncypiach europejskich. Bywają starostowie i burmistrzowie. Takie spotkania powinny być częstsze, spokojniejsze, racjonalne, na kilku płaszczyznach, dla różnej publiczności. Ostatnio zadaliśmy pytanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta