ONZ bierze się za zanieczyszczenie plastikiem
Organizacja uważa, że walka z plastikiem jest jednym z największych wyzwań klimatycznych, ale zmiany, które należy wdrożyć, są niedrogie, a przy tym praktyczne.
Wszechobecne zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest poważnym problemem, dotykającym wszystkich regionów świata. Cząstki plastiku można znaleźć dosłownie wszędzie, od głębin Oceanu Spokojnego po łożyska ciężarnych kobiet. Według szeregu badań obecność mikroplastiku w organizmie może potencjalnie zakłócać układ odpornościowy i hormonalny, uszkadzać narządy, powodować stany zapalne, zwiększać ryzyko raka oraz negatywnie wpływać na przebieg ciąży.
Recykling niemal nie istnieje
Tymczasem w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat produkcja tworzyw sztucznych gwałtownie przyspieszyła. Od lat 50. ubiegłego stulecia na świecie wyprodukowano ponad 8 miliardów ton plastiku, z czego mniej niż 10 proc. zostało poddane recyklingowi. Potężna produkcja jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych nie szła w parze z rozwojem systemu gospodarowania odpadami, w efekcie czego ilość plastikowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta