Niezbędne szkolenia w czasie pracy i na koszt pracodawcy
Od 26 kwietnia 2023 r. to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom udziału w każdym kursie, z którego wiedza jest konieczna do wykonywania pracy. A jeśli nauka nie może się odbyć w godzinach pracy, ten czas musi wliczać do czasu pracy.
Na skutek wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (DzUrz UE L z 2019 r. Nr 186, str. 105) zmianie uległy zasady organizowania niezbędnych szkoleń dla pracowników.
Jednym z założeń dyrektywy jest zapewnienie pracownikom szkoleń niezbędnych w wykonywanej pracy.
Podstawą przepisy lub polecenie szefa
Na skutek wdrożenia przepisów unijnych do kodeksu pracy został wprowadzony art. 9413, który nakłada na pracodawcę obowiązek przeprowadzenia szkoleń pracowników niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy (lub pracy na określonym stanowisku), jeśli taki obowiązek wynika z:
∑ postanowień układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia zbiorowego,
∑ regulaminu,
∑ przepisów prawa lub
∑ umowy o pracę oraz
w przypadku szkoleń odbywanych przez pracownika na podstawie polecenia przełożonego.
Takie szkolenia powinny odbywać się na koszt pracodawcy oraz, w miarę możliwości, w godzinach pracy pracownika. Czas szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika pracodawca wlicza do czasu pracy.
Zatem jeśli w zakładzie pracy nie ma polityki szkoleniowej ani zasady odbywania szkoleń nie wynikają z regulaminów pracy, a dane szkolenie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta