Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyczyny, które nie mogą uzasadniać wypowiedzenia umowy

01 czerwca 2023 | Kadry i Płace | KAROLINA LEJA

Korzystanie przez pracownika z nowych uprawnień wprowadzonych do kodeksu pracy nie może stanowić powodu rozwiązania umowy o pracę. W razie sporu, to na pracodawcy będzie spoczywał ciężar dowodu, że miał inne uzasadnienie.

Nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia br., nie tylko zapewniła pracownikom szereg nowych uprawnień, ale wprowadziła również rozwiązania mające na celu ochronę pracowników przed zwolnieniem w razie ich wykorzystania. Ochrona ta została przewidziana już w dyrektywach, które nowelizacja implementuje do polskiego porządku prawnego, tj.:

∑ dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (tzw. dyrektywa informacyjna), oraz

∑ dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (tzw. dyrektywa work-life balance).

Zakazany katalog

Realizując motywy leżące u podstaw przywołanych dyrektyw ustawodawca zdecydował się w nowelizacji wprost wskazać przyczyny, którymi pracodawca nie może się kierować doprowadzając do rozwiązania stosunku pracy z danym pracownikiem.

Zgodnie z nowo dodanym art. 294 § 1 kodeksu pracy przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę, przyczyny uzasadniającej przygotowanie do wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12585

Wydanie: 12585

Spis treści
Zamów abonament