Wyzwania transformacji energetycznej budynków
Wydaje się, że 2050 r. to odległy horyzont, jeśli chodzi o osiągnięcie celu zeroemisyjności budynków, ale ścieżka dojścia będzie pełna wyzwań – ocenia ekspertka.
Transformacja sektora budowlanego jest jednym z zasadniczych elementów wizji zdekarbonizowanej gospodarki Unii Europejskiej. Niewątpliwie jednym z priorytetów Unii jest osiągnięcie celu bezemisyjności wszystkich nowych oraz istniejących budynków do 2050 r. Choć na pierwszy rzut oka zakreślony horyzont czasowy może wydawać się dość odległy, to już planowana ścieżka osiągania tego celu może stanowić spore wyzwanie.
Nowe standardy dla budynków
W marcu Parlament Europejski przyjął poprawki do proponowanej przez Komisję rewizji kluczowej dyrektywy regulującej wymogi efektywności energetycznej dla budynków (tzw. dyrektywa EPBD). Rewizja dyrektywy skupia się szczególnie na stworzeniu ram prawnych i wyznaczeniu drogi do realizacji celu, zgodnie z którym standard budynku bezemisyjnego powinien zostać osiągnięty:
∑ od 1 stycznia 2026 r. dla wszystkich nowych budynków zajmowanych, eksploatowanych lub będących własnością organów publicznych;
∑ od 1 stycznia 2028 r. dla wszystkich pozostałych nowych budynków;
∑ do końca 2050...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta