Tych zmian nie wolno zatrzymać
Przez ponad trzy dekady gospodarki rynkowej Polska była krajem odpornym na kryzysy. Rośnie zamożność firm i społeczeństwa, ale rozwarstwienie zmniejsza się powoli.
Istnieje wiele wskaźników ekonomicznych i społecznych pokazujących, w jaki sposób zmieniała się gospodarka, a z nią życie społeczne w Polsce po 1989 roku.
Tylko w ciągu ostatnich 12 lat PKB liczony nominalnie wzrósł o 100 proc., a w ciągu całych 34 lat zwiększył się trzykrotnie.
Gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej w 2004 r., miała PKB per capita (czyli przeliczony tak, aby uwzględnić różnice w poziomie zamożności między różnymi krajami) na poziomie zaledwie 51 proc. unijnej średniej (biorąc pod uwagę dzisiejszy skład UE). Tylko cztery spośród 27 państw, które tworzą dzisiaj Unię Europejską, były wówczas mniej zamożne: Bułgaria, Litwa, Łotwa i Rumunia. Do 2010 r. wyprzedziliśmy Chorwację, a dochód na mieszkańca był już w Polsce na poziomie 63...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta