Spory międzynarodowe – czy polski sąd może orzekać w sprawie uchwał?
Pozew przeciwko uchwałom podjętym w polskiej spółce z kapitałem zagranicznym należy złożyć do polskiego sądu. Swoich praw trzeba jednak bronić także w państwie, w którym swoją siedzibę ma spółka zagraniczna.
Coraz częściej na polskim rynku działają spółki, których wspólnicy mają siedziby w różnych państwach. Bywa też tak, że polscy przedsiębiorcy za ich pośrednictwem prowadzą biznes w naszym kraju. Polskie firmy coraz powszechniej dokonują ekspansji na rynki obce. Taka forma współpracy przynosi wiele korzyści. W przypadku sporów pomiędzy wspólnikami może jednak rodzić pewne trudności związane z niedogodnością w postaci konieczności prowadzenia procesu sądowego poza granicami Polski. Dlatego ważne jest zbadanie, kiedy polski sąd może orzekać w przypadku sporu dotyczącego ważności i skuteczności uchwały.
Który sąd właściwy?
Generalna zasada – wynikająca zresztą z prawa europejskiego – jest taka, że uchwałę można zaskarżyć do sądu państwa, w którym znajduje się siedziba spółki. To nie budzi wątpliwości. Jednak w przypadku, w którym wspólnicy pochodzą z innego państwa ta zasada może być źródłem niedogodności związanych z udziałem w postępowaniu poza obszarem kraju, w którym przedsiębiorca prowadzi swoją główną działalność. W takim wypadku warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta