Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zabezpieczyć pozycję udziałowców w spółkach kapitałowych?

02 czerwca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Adam Czarnota Dominik Karkoszka

Uprawnienia osobiste mogą być przyznane zarówno akcjonariuszowi w spółce akcyjnej, jak i wspólnikowi w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Określane są w statucie lub umowie spółki i nie przechodzą na nabywcę udziałów lub akcji.

Zabezpieczenie interesów wspólników i akcjonariuszy spółek kapitałowych poprzez zapewnienie im możliwie szerokiego wpływu na skład osobowy ich organów (a tym samym na ich działalność operacyjną i nadzór nad tą działalnością) oraz dodatkowych korzyści finansowych jest jedną z najistotniejszych kwestii poruszanych podczas negocjacji umów inwestycyjnych i umów joint venture, jak również przy okazji samego wejścia inwestora zewnętrznego do spółki. W praktyce transakcyjnej, kwestia ta jest najczęściej rozwiązywana w formie uprawnień osobistych przyznanych poszczególnym wspólnikom lub akcjonariuszom. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kwestie związane z ich przyznaniem.

Jakie uprawnienia osobiste?

Katalog uprawnień osobistych, jakie statut może przyznawać akcjonariuszowi w spółce akcyjnej określa artykuł 354 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Bezpośrednio w treści ww. przepisu jako przykładowe uprawnienia osobiste wskazano: prawo powoływania lub odwoływania członków zarządu, rady nadzorczej i prawo do otrzymywania oznaczonych świadczeń od spółki (które mogą obejmować zarówno świadczenia pieniężne jak uzyskanie wyższej dywidendy, uprzywilejowanie w zakresie prawa do kwoty likwidacyjnej, jak również świadczenia niepieniężne polegające przykładowo na dopuszczeniu go do korzystania z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12586

Wydanie: 12586

Spis treści

Reklama

Zamów abonament