Ładowanie samochodów elektrycznych jest dostawą towarów
Miejscem opodatkowania dostawy prądu przez stację ładowania jest każdorazowo miejsce, gdzie energia ta znajdzie się w momencie dostawy. Bez znaczenia pozostaje status nabywcy.
Użytkownicy pojazdów elektrycznych od wielu lat korzystają z powszechnie dostępnych stacji ładowania. Z punktu widzenia VAT nie było jednak jasne czy nabywają towar czy usługę. W wyczekiwanym przez podatników wyroku z 20 kwietnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-282/22) rozstrzygnął spór, uznając, że ładowanie samochodu elektrycznego należy traktować jako dostawę towarów.
Na gruncie ustawy o VAT nie było dotychczas jasne, w jaki sposób zakwalifikować złożone świadczenie, jakim jest dostawa energii elektrycznej poprzez udostępniane odpłatnie stacje ładowania. Podatnicy co do zasady uzasadniali, że jest to świadczenie odpłatnych usług, zaś organy podatkowe i sądy nie były w tym zakresie zgodne (odmienne stanowiska można znaleźć w m.in. w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 czerwca 2018 r., III SA/Wa 3071/17 oraz w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r., 0114-KDIP1-1.4012. 235.2022.1.MŻ).
Stanowisko Trybunału…
Zgodnie ze stanowiskiem TSUE dostawę towarów stanowi w rozumieniu art. 14 ust.1 dyrektywy VAT jedno złożone świadczenie składające się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta