Ukraina w NATO: temat po wojnie
Dodatkowe wojska niemieckie w Polsce nie są potrzebne – uważa minister obrony RFN Boris Pistorius.
Wojna w Ukrainie powinna być prowadzona aż do pełnego zwycięstwa nad Rosją i odzyskania całości ziem okupowanych, łącznie z Krymem, jak chce tego prezydent Zełenski?
Najważniejsze, aby Ukraina najpierw zwyciężyła! Warunki zakończenia wojny napastniczej, która jest sprzeczna z prawem międzynarodowym, mogą określić jedynie Ukraińcy. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne, aby mogła się bronić przed brutalną napaścią ze strony Rosji i podyktować te warunki pokoju. W tym celu przekazujemy drugą co do wielkości pomoc wojskową na świecie zaraz po USA i największą pomoc wojskową w Europie, która obejmuje m.in. systemy obrony powietrznej, czołgi, sprzęt artyleryjski, logistykę, naprawy itp.
Niemcy umieściły w Polsce baterie Patriot dla ochrony przed atakami Rosji. Czy jeśli polskie władze o to wystąpią, Berlin jest gotowy ulokować znacznie poważniejsze siły w naszym kraju, jak to zrobił na Litwie, i wzmocnić flankę wschodnią NATO?
Pamiętam jeszcze czasy, kiedy Niemcy Zachodnie były „wschodnią flanką“ NATO. Wiemy, jak to jest być eksponowanym i szczególnie zagrożonym. Z uwagi na te historyczne doświadczenie nasi wschodni sojusznicy mogą być pewni, że stoimy u ich boku i wspieramy ich ze wszystkich sił dla zapewnienia wspólnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta