Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co druga gmina bez żłobka

03 lipca 2023 | Życie Regionów | Aleksandra Fandrejewska
źródło: Rzeczpospolita

Są miejsca w Polsce, w których więcej jest miejsc w żłobkach niż chętnych, są też – i jest ich niemało – gminy, w których brakuje instytucji opieki dla dzieci do lat trzech.

W ciągu pięciu lat przybyło ponad 1500 żłobków i klubów dziecięcych. Wzrosła także o prawie 65 tys. liczba miejsc w placówkach. Pomimo tego wciąż w 1106 gminach w Polsce nie ma żadnej – ani publicznej, ani prywatnej – instytucji opiekuńczej dla dzieci do lat trzech. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Podobnie raportuje resort rodziny. Wskazał, że w 1105 gminach wskaźnik użłobkowienia (procent dzieci objętych opieką żłobkową) wyniósł zero pod koniec stycznia tego roku. Wskaźnik ten pojawił się w statystykach na temat programu „Maluch+”. A to oznacza, że placówek dla najmłodszych nie ma w 44 proc. gmin w Polsce. Co więcej, resort szacuje, że za trzy lata wciąż takich placówek nie będzie w ponad 664 gminach, czyli więcej niż w co czwartej gminie.

Jak jest obecnie

Mamy dziś ponad 4,4 tys. takich placówek w Polsce – wynika z danych GUS na koniec zeszłego roku. Większość z nich prowadziły osoby i instytucje prywatne (ponad 3,2 tys.), a publiczne (prowadzone głównie przez samorządy gminne) – 1182 żłobki.

Wszystkie placówki (z klubami dziecięcymi i z opiekunami dziennymi) mogły zaopiekować się ok. 206 tys. dzieci. Skorzystało zaś z usług placówek ponad 177 tys. najmłodszych. Ponad połowa z nich to dwulatki.

GUS podaje, że średnio 180 dzieci na 1000 w wieku do trzech lat korzystało z placówek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12611

Wydanie: 12611

Spis treści

Reklama

Zamów abonament