Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieła w parku i na rynku

03 lipca 2023 | Życie Regionów | Jacek Cieślak
Twórczość Jana Matejki można oglądać w krakowskich Sukiennicach
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Twórczość Jana Matejki można oglądać w krakowskich Sukiennicach

Wakacyjne wycieczki to świetna okazja, by obejrzeć wystawy Jana Matejki, Badiucao, Tonny’ego Cragga – w Krakowie, Warszawie, Toruniu i Sopocie.

W Roku Jana Matejki Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje spojrzenie na dzieje Europy Środkowo-Wschodniej przez pryzmat twórczości najwybitniejszego i najpopularniejszego malarza polskiego historyzmu. Głównymi motywami prezentacji „Matejko. Malarz i historia” w gmachu głównym na rynku są wielkoformatowe płótna „Kazanie Skargi” oraz „Rejtan”, którym towarzyszą dziesiątki mniejszych prac, szkice i rekwizyty, pamiątki i dokumenty – w sumie ponad 300 obiektów, także ze zbiorów prywatnych i zagranicznych.

Napaść Rosji

Wystawa przekonuje, że Matejko opowiadał o polskiej historii w sposób, który intrygował widzów również w Wiedniu czy Paryżu. „Skarga” i „Rejtan” witane były w stolicy Francji jako znak odrodzenia wielkiego malarstwa historycznego, które w drugiej połowie XIX wieku przechodziło kryzys. Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że przypominał o przełomowych momentach w historii, ale też analizował je ku przestrodze krytycznie.

Ekspozycja została podzielona na części: „Cóż po malarzu w czasie marnym?”, „Młody Matejko”, „Narodziny artystycznego dziejopisa”, „Obrazowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12611

Wydanie: 12611

Spis treści

Reklama

Zamów abonament