Jakie zmiany w WIS od 1 lipca
Realizując kolejne postulaty podatników oraz kontynuując proces upraszczania rozliczeń VAT, ustawodawca zmodyfikował zasady związane z wydawaniem Wiążącej Informacji Stawkowej. Część przepisów dodano, a inne znowelizowano albo uchylono.
Zaczynając od dobrych wiadomości, zniesiona zostaje opłata od wniosku o wydanie WIS, która dotychczas wynosiła 40 zł. Zmienił się także okres ważności WIS. Przed zmianą WIS była ważna przez okres pięciu lat od dnia jej wydania. Zmiana spowodowała natomiast, że decyzja WIS będzie ważna od dnia następującego po dniu jej doręczenia przez okres pięciu lat, chyba że wcześniej doszło do jej zmiany, uchylenia lub wygaśnięcia.
Obligatoryjne elementy
Nowelizacja ustawy o VAT polega między innymi na zróżnicowaniu obligatoryjnych elementów WIS w zależności od celu, dla którego złożono wniosek o jej wydanie. W zmienionych przepisach wskazano elementy decyzji wydawanych dla celów określonych w art. 42b ust. 4 ustawy o VAT, tj. wykorzystania WIS na potrzeby innych (niż dotyczące stawki VAT) przepisów ustawy o VAT i przepisów wykonawczych. Katalog ten nie zawiera stawki VAT, co – jak wynika z uzasadnienia do zmian –pozwoli wyeliminować ryzyko kilkukrotnego procedowania wniosków dotyczących tych samych towarów i usług pod kątem określenia stawki VAT, a tym samym wydawania w zakresie określania stawki VAT takich samych rozstrzygnięć wielokrotnie.
Nowe prawa…
Kolejna zmiana to uzupełnienie katalogu podmiotów uprawnionych do wystąpienia z wnioskiem o wydanie WIS,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta