Polskie firmy są potęgą w produkcji soli
Skokowy wzrost produkcji nad Wisłą może nastąpić, zwłaszcza jeśli na budowę nowoczesnej warzelni soli zdecyduje się KGHM. Obecnie w tej branży króluje jednak grupa Ciech.
W ubiegłym roku produkcja soli w Polsce minimalnie wzrosła, podczas gdy na całym globie nieco spadła. Co istotne, nasz kraj jest jednym z największych jej wytwórców. Z danych amerykańskiej agencji rządowej U.S. Geological Survey wynika, że z produkcją na poziomie około 4 mln ton rocznie zajmujemy 15. miejsce na świecie. Cały czas zdecydowanie najwięcej soli pozyskują kolejno: Chiny, Indie i USA. W Europie kluczową rolę w branży odgrywają Niemcy.
Niemiecka sól Ciechu
W biznesie produkcji soli warzonej, która powstaje w wyniku odparowania wodnego roztworu soli kamiennej i jest najbardziej popularna na świecie, istotną rolę odgrywa grupa Ciech. Wytwarza ją w dwóch zakładach: w Janikowie (woj. kujawsko-pomorskie) i w niemieckim Stassfurcie. W naszym kraju jest największym producentem soli warzonej. Znajduje ona szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, procesach uzdatniania i zmiękczania wody, przemyśle chemicznym i innych gałęziach przemysłu ciężkiego. – Asortyment fabryki zlokalizowanej w Polsce obejmuje m.in. sól spożywczą, tabletki solne do uzdatniania wody, a także granulat solny. Oprócz Polski sól z Janikowa trafia także do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii – informuje Żaneta Przybylska, rzecznik Ciechu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta