Sztuczna inteligencja już tworzy tysiące nowych miejsc pracy
Uwaga mediów skupia się na ofiarach AI, ale rozwój sztucznej inteligencji to także nowe możliwości kariery dla pracowników, którzy potrafią rozwijać i wdrażać jej rozwiązania.
Najgorętszy, czyli najbardziej ceniony zawód 2023 roku? W pierwszym półroczu był nim niewątpliwie prompt engineer, czyli inżynier promptów. Ta nieznana wcześniej specjalizacja zrobiła światową karierę po rozgłosie, jaki w ostatnich miesiącach zdobył ChatGPT. Szybko okazało się, że za skutecznością narzędzi AI muszą stać odpowiedni specjaliści, w tym prompt engineers, którzy potrafią zaprojektować dla sztucznej inteligencji odpowiednie komendy (ang. prompty), by przeszkolić ją w dostarczaniu trafnych, precyzyjnych odpowiedzi i wartościowych tekstów.
W rezultacie inżynierowie promptów niemal z dnia na dzień trafili do czołówki najbardziej poszukiwanych i najwyżej opłacanych specjalistów z wynagrodzeniami rzędu 200–370 tys. dolarów rocznie ( w USA). Na zachodnich portalach rekrutacyjnych liczba ofert pracy dla inżynierów promptów idzie już w tysiące (serwis Indeed.com chwali się ponad 3,6 tys. takich ogłoszeń), a oferty skierowane do tych specjalistów pojawiają się też w Polsce. Pionierem była tu spółka InPost, która wiosną ruszyła z rekrutacją prompt inżyniera, oczekując od kandydatów m.in. praktycznego doświadczenia w technologiach generowania języka naturalnego, biegłej znajomości Pythona i wiedzy w obszarze AI dla e-commerce i logistyki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta