Firmy nadal zarabiają na biznesie w Rosji
Na liście wstydu jest już tylko jedna polska firma, ale to nie znaczy, że rodzime i europejskie przedsiębiorstwa całkowicie wycofały się z tego rynku. Kontrowersje budzi m.in. działalność Heinekena, do którego należy Grupa Żywiec.
Już od niemal 500 dni trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Polskie firmy stopniowo znikały z kraju agresora, aż wreszcie na tzw. liście wstydu, publikowanej przez Uniwersytet Yale (zaktualizowanej 23 czerwca 2023 r.), została tylko jedna: Makrochem z Lublina.
Natomiast w grupie globalnych koncernów, które nadal działają w Rosji, są m.in. Auchan (Francja), Benetton (Włochy), Calzedonia (Włochy), Krka (Słowenia) oraz duża liczba azjatyckich koncernów. W sumie firm, które kontynuują biznes w Rosji, jest 225. Od lutego 2023 r. ich liczba spadła o zaledwie kilkanaście.
Zapytaliśmy Makrochem o jego plany dotyczące rosyjskiego rynku.
– Nasza spółka od 1 lipca 2024 roku nie będzie już korzystać z dostaw surowca z Rosji i całkowicie zakończy relacje biznesowe z tym krajem – poinformowała nas Grażyna Pilecka, radca prawny Makrochemu. Firma zajmuje się sprzedażą sadzy, wykorzystywanej głównie do produkcji opon oraz w przemyśle gumowym. Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta