Korzyści z pandemii
Niektóre z rozwiązań prawnych i organizacyjnych powstałych w trakcie pandemii warto zastosować również w okresie popandemicznym, bo dobrze służą wymiarowi sprawiedliwości.
Pandemia spowodowała konieczność wprowadzenia w sądach nowych rozwiązań prawnych i organizacyjnych umożliwiających im funkcjonowanie w tym szczególnym okresie zagrożenia dla życia i zdrowia. Niektóre z nich świetnie się sprawdziły. Dlatego warto je pozostawić na stałe, ewentualnie nieco modyfikując.
Wideokonferencje i obiegowe głosowanie
Do udanych rozwiązań z pewnością należą rozprawy zdalne, prowadzone w trybie wideokonferencji lub w sposób hybrydowy. Należy mieć nadzieję, że zostaną z nami na stałe. Umożliwiają bowiem sprawne prowadzenie rozpraw bez konieczności osobistego stawiennictwa w budynku sądu stron, świadków czy biegłych. Jest to istotne ułatwienie nie tylko dla sądu, ale przede wszystkim dla stron i innych uczestników postępowań.
Poprawiająca się jakość połączeń informatycznych i płynność przekazu powoduje, że tego rodzaju rozprawy stają się niemal codziennym sposobem rozpoznawania spraw. Ponadto wideokonferencje dobrze sprawdziły się także w organizacji pracy kolegiów sądowych, umożliwiając udział w nich prezesów z nieraz odległych sądów.
Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, gdy chodzi o kolegia sądów apelacyjnych, których członkami są prezesi sądów okręgowych. Dzięki wideokonferencji mogą oni bowiem brać udział w posiedzeniach kolegium bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta