Czym jest transakcja kontrolowana
W cenach transferowych klucz do prawidłowego określenia obowiązków dokumentacyjnych za dany rok stanowi nie tylko właściwe określenie powiązań. Równie ważne jest zidentyfikowanie transakcji kontrolowanych, które takim obowiązkom podlegają.
W polskich przepisach w zakresie cen transferowych, podobnie jak w innych dziedzinach, posługujemy się na co dzień pojęciami, które zostały wprowadzone i zdefiniowane na potrzeby tych regulacji. Chcąc więc prawidłowo zidentyfikować obowiązki cen transferowych należy rozumieć istotę poszczególnych pojęć, szczególnie tych, które z pozoru wydają się znane.
Definicja
Zgodnie z definicją legalną transakcje kontrolowane to transakcje (poniższe elementy muszą występować łącznie):
∑ które są rozumiane jako działania o charakterze gospodarczym, określone na podstawie rzeczywistych zachowań stron tych działań oraz
∑ których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku istniejących powiązań.
Co ważne, pojęcie transakcji kontrolowanej należy rozumieć możliwie szeroko. Oznacza to, że obejmuje ono również działania gospodarcze, które mogą nie być uznawane za transakcje w codziennym rozumieniu tego słowa. Takie podejście zostało potwierdzone m.in. w orzecznictwie i interpretacjach czy uzasadnieniu do przepisów (na etapie ich wprowadzania).
Transakcją kontrolowaną mogą być więc wszelkie działania gospodarcze, które będą spełniać łącznie elementy legalnej definicji wskazanej powyżej. Na przykład transakcją kontrolowaną może być udzielenie zabezpieczenia bez wynagrodzenia pomiędzy podmiotami powiązanymi czy podjęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta