Prezydencja dla Ukrainy
Hiszpania będzie przez pół roku przewodniczyć UE w kluczowym okresie. Ale najpierw przedterminowe wybory.
Od 1 lipca rotacyjną prezydencję w Unii sprawuje Madryt. Premier Pedro Sanchez zapowiada, że to ostatnia pełnoprawna prezydencja w tym cyklu instytucjonalnym. I ma rację, bo kolejna – belgijska – przypada na miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zapowiedzianymi na czerwiec 2024 r.
Najpóźniej w lutym–marcu PE przejdzie w tryb kampanijny i zaprzestanie legislacji. A Komisja Europejska będzie czekać na nowe rozdanie. Nowy przewodniczący wyłoniony zostanie z grupy politycznej, która wygra wybory do PE, i stanie się to najprawdopodobniej w lipcu. Jednocześnie wskazany zostanie nowy przewodniczący Rady Europejskiej i nowy wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
Ten kalendarz sprawia, że Hiszpanie będą mieli teraz do wykonania wyjątkowo dużo pracy – zarówno politycznej, jak i legislacyjnej.
Warunki dla Kijowa
Jesienią Komisja Europejska ma przedstawić raport o stanie przygotowań państw kandydackich do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Najwięcej emocji budzi Ukraina: to kraj zdecydowanie największy z całej grupy, w której znajdują się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta