Działalność nierejestrowana a VAT
Działalność nieewidencjonowana staje się coraz bardziej popularna. Wśród jej zalet wylicza się zwolnienie z większości obowiązków ewidencyjnych oraz obciążeń fiskalnych. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, czy, a jeżeli tak, to jakie obowiązki w VAT ciążą na osobach ją prowadzących.
Podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Pojęcie działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT rozumiane jest szeroko i obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Warto mieć na uwadze, że definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o VAT jest odrębna i autonomiczna od definicji przewidzianej w ustawie – Prawo przedsiębiorców. Wobec tego działalność nierejestrowana może stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy VAT, a więc prowadząc działalność nierejestrowaną można nabyć status podatnika VAT.
Zwolnienie z podatku
Większość osób prowadzących działalność nierejestrowaną skorzystać może z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta