Kapitał obcy w finansowaniu przedsiębiorstwa
Do podstawowych form zewnętrznego finansowania przedsiębiorstwa należy kredyt bankowy, leasing i faktoring. Wybór odpowiedniego źródła pozyskania funduszy pozwala na realizację celów firmy i maksymalizację zysku.
W zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem kluczową rolę odgrywa sposób jego finansowania, który sprowadza się do pozyskiwania przez jednostkę gospodarczą odpowiednich środków finansowych potrzebnych do realizacji założonych celów. Skupiają się one głównie na maksymalizacji zysku, dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, a także do poprawy jego płynności i rentowności. Wzrost możliwości może doprowadzić do wprowadzenia nowych produktów na rynek bądź poprawy potencjału konkurencyjnego, co przełoży się na lepsze postrzeganie jednostki przez kontrahentów lub potencjalnych konsumentów. Istotnym elementem w rozpoczęciu rozważań nad rozwojem firmy jest ustalenie źródeł finansowania, które mają za zadanie stworzyć zdolność do generowania dochodów. Według kryterium własności (jednego z rozpoznawanych podziałów kapitału) może być on własny (np. kapitał podstawowy, dopłaty wspólników, agio) lub obcy (np. kredyty bankowe, leasing, faktoring), z czego ten drugi będzie głównym tematem artykuły.
Zewnętrze źródła finansowania
Główną cechą zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstwa jest ich czasowa dyspozycja, która charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem, a jego identyfikacja i ocena są podstawowymi czynnościami w działaniach audytu zewnętrznego. Ryzyko to może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta