Kiedy fiskus zamrozi konto
Wszczęcie kontroli to dla podatnika samo w sobie zazwyczaj dość trudne doświadczenie. Dyskomfort z pewnością mogą potęgować działania organów podatkowych mające na celu zabezpieczenie potencjalnych zaległości podatkowych.
Z działaniami zabezpieczającymi nie mamy do czynienia w przypadku każdej wszczynanej kontroli. Trzeba jednak pamiętać, że ukierunkowanie analizy poprzedzającej i uzasadniającej działania kontrolne, mającej wskazać konkretne obszary potencjalnych nieprawidłowości, może przyczyniać się do podejmowania przez organy kroków o charakterze represyjnym niejako zapobiegawczo.
Działania te mogą zostać podjęte także w toku postępowania podatkowego. W praktyce oznacza to dokonanie działań o charakterze przymusowym jeszcze przed pojawieniem się w obrocie prawnym decyzji ustalającej lub określającej wysokość zobowiązania czy kwotę zwrotu.
Tak szeroki zakres okoliczności, w których zobowiązany może nie mieć możliwości dysponowania własnymi środkami, przekłada się bezpośrednio na obniżenie poziomu bezpieczeństwa prowadzenia działalności biznesowej.
Czym jest zabezpieczenie
Zabezpieczenie na majątku podatnika, płatnika lub inkasenta zobowiązania podatkowego przed terminem jego płatności (tj. potencjalnego), jest możliwe jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane, a w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję.
O zabezpieczeniu w formie decyzji orzeka naczelnik urzędu skarbowego lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta