Referendum – języczek u wagi
Wśród młodych i niezdecydowanych wyborców dominują przeciwnicy relokacji.
Zamiast próbować wchodzić na pole sceptycyzmu wobec migracji, co w weekend kontrowersyjnym nagraniem rozpoczął Donald Tusk, opozycja powinna mieć swój pomysł na jesienne referendum. Jak dotąd popełnia błąd, ignorując i lekceważąc tę propozycję. Przy obecnych sondażach poparcia dla partii to ono może mieć rozstrzygające znaczenie dla kształtu rządu po październiku.
Badania z ostatnich tygodni mówią o stosunku Polaków do pomysłu referendum ws. relokacji uchodźców, które w czerwcu z mównicy sejmowej zapowiedział Jarosław Kaczyński. Wyniki są różne, ale łączy je jedno – przewaga zwolenników organizacji referendum nad jego przeciwnikami.
Badanie IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wskazało wynik 50,3 proc. zwolenników referendum wobec 47 proc. przeciwników. Zbliżone wyniki przyniosły sondaże United Surveys dla wp.pl (50,8 proc. „za”, 38,6 proc. „przeciw”) oraz RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” (50,1 proc. „za”, 40,7 proc. „przeciw”). UCE RESEARCH dla Onetu daje niższy wynik, ale wciąż przewagę zwolennikom – 42,3 proc. do 39,9 proc.
Nieco inaczej brzmiało pytanie zadane przez Pollster dla „Super Expressu” – zapytano, czy Polacy wzięliby udział w głosowaniu, gdyby odbyło się w najbliższą niedzielę. Chęć udziału zadeklarowało 62 proc. badanych wobec zaledwie 24 proc. tych, którzy deklarowali absencję. Porównując to z wcześniejszymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta