Bez wyraźnej podstawy nie ma odstępstwa
Przyjęcie, że pod pojęciem wydatku na objęcie lub nabycie udziałów czy akcji należy rozumieć tzw. koszt historyczny możliwe jest jedynie, gdy tego rodzaju reguła wynikała wprost z precyzyjnego brzmienia przepisu ustawy podatkowej.
W październiku 2022 r. podatnik wystąpił o interpretację przepisów o PIT. Wyjaśnił, że jest jednym z akcjonariuszy sp. z o.o. spółki komandytowo-akcyjnej. Jej akcje nabył w marcu 2016 r. w wyniku likwidacji spółki komandytowej, która w owym czasie nie była podatnikiem CIT.
Teraz rozpoczął się proces przekształcenia spółki w akcyjną. Akcjonariusz wskazał, że w wyniku tego procesu jego akcje zostaną z mocy prawa unicestwione, a w ich miejsce zostaną wydane akcje nowej serii, których emitentem będzie już spółka postała w wyniku przekształcenia. Akcje te zostaną wydane w zamian za wartość księgową majątku spółki z dnia wpisu przekształcenia do KRS.
Podatnik chciał się upewnić czy w razie dokonania przez niego sprzedaży części akcji spółki objętych w wyniku przekształcenia w spółkę akcyjną, kosztem uzyskania przychodu z tej transakcji będzie przypadająca na niego wartość bilansowa majątku. To znaczy czy będzie to wartość księgowa aktywów spółki przekształcanej ustalona na moment przekształcenia w akcyjną tj. z dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Fiskus potwierdził, że podatnik będzie mógł wydatki na nabycie akcji zaliczyć jako koszt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta