Zwykle wystarcza forma pisemna
ZASADY | Sprzedaż oraz zamiana mogą dotyczyć rzeczy, wody, energii, praw zbywalnych, a także zbioru rzeczy lub praw.
W umowie sprzedaży stronami są sprzedawca i kupujący. Umowa taka może dotyczyć prawa własności rzeczy, wody, energii, różnego rodzaju praw zbywalnych, a także zbioru rzeczy lub praw (np. przedsiębiorstwa lub spadku).
Zasadniczo do ważności umowy sprzedaży nie jest potrzebna forma szczególna. Zazwyczaj wystarczy zwykła forma pisemna. Nawet taka forma nie jest jednak obligatoryjna w drobnych sprawach dnia codziennego, jak na przykład przy zakupach produktów spożywczych.
Konieczna wizyta u notariusza
W pewnych sytuacjach do zawarcia umowy sprzedaży dochodzi jednak wyłącznie po zachowaniu szczególnej formy czynności prawnej. Mowa o formie:
∑ aktu notarialnego dla umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości i umowy przeniesienia własności nieruchomości zawartej w wykonaniu uprzednio istniejącego zobowiązania (art. 158 k.c.),
∑ pisemnej dla celów dowodowych dla cesji wierzytelności w sytuacji stwierdzenia wierzytelności pismem (art. 511 k.c.),
∑ aktu notarialnego dla umowy zobowiązującej do przeniesienia spadku i umowy przenoszącej spadek, zawartej w wyniku wykonania uprzednio istniejącego zobowiązania (art. 1052 § 3 k.c.),
∑ pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi dla umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta