Spadki zatrudnienia tam, gdzie płace są niskie
Choć wynagrodzenia w czerwcu wzrosły realnie, to w I półroczu straciły na wartości. Tylko w kilku branżach podwyżki nadążają za cenami.
Siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, czyli w firmach, w których pracuje od dziesięciu osób, w pierwszym półroczu br. była o 1,8 proc. niższa niż rok wcześniej. W czerwcu po raz pierwszy od jedenastu miesięcy przeciętna płaca zwiększyła się w skali roku – o pół procentu. Stało się tak jednak przez wysokie podwyżki w kilku branżach, a nie równe podnoszenie płac w gospodarce. Tak wynika z danych GUS.
Z 40 działów gospodarki, o których raportuje co miesiąc urząd, w 17 zarabia się przeciętnie poniżej średniej (7,34 tys. brutto). Różnice wynoszą od kilkunastu złotych, jak w przypadku przemysłu papierniczego (7,3 tys. zł) czy firm produkujących wyroby z gumy, do niemal 3 tys. zł. W przemyśle tekstylnym przeciętna płaca to 5,4 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta