Nabywca zapłaci PCC
ZASADY | Obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych od umów sprzedaży ciąży na kupującym.
Katalog czynności podlegających PCC ma charakter zamknięty, co oznacza, że tylko czynności wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają temu podatkowi. Są nimi m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Opodatkowaniu PCC podlegają również co do zasady zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a także orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne jak ww. czynności cywilnoprawne.
Wyłączenia
W art. 2 ustawy o PCC zawarty jest katalog wyłączeń z opodatkowania. W niniejszej publikacji ograniczymy się do wskazania jednego z nich, istotnego dla umów sprzedaży.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a i b ustawy o PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
∑ umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta