Przy odpłatnym zbyciu powstaje przychód
PIT | Przychodem ze sprzedaży jest cena określona w umowie, pomniejszona o poniesione koszty.
Przychodami są co do zasady otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).
W ustawie o PIT wyspecyfikowano źródła przychodów. Wskazanie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania go (por. interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 kwietnia 2023 r., 0114-KDIP2-2.4011.1.2023.2.KW).
Źródłami przychodów są m.in.:
∑ pozarolnicza działalność gospodarcza (zob. art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT),
∑ odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 2 ustawy o PIT (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT):
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a–c – przed upływem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta