Skąd pieniądze dla samorządów
Pilnie potrzebna jest reforma źródeł dochodów samorządu terytorialnego. Rządowe fundusze dedykowane samorządom, to powrót do mechanizmów znanych z systemu rad narodowych.
Jednym z fundamentalnych założeń na którym opiera się samorząd terytorialny jest samodzielność finansowa. To samodzielność finansowa jest gwarancją tego, że gminy, powiaty i województwa powinny móc efektywnie wykonywać zadania publiczne w sposób odpowiadający woli wspólnot samorządowych (jakkolwiek działania samorządu terytorialnego muszą mieścić się przy tym w ramach i granicach prawa). Bez niezależnych od uznaniowej woli władz państwowych mechanizmów finansowania działalności samorządu terytorialnego nie jest możliwe kształtowanie i realizowanie własnych, dostosowanych do potrzeb danej jednostki, lokalnych i regionalnych polityk rozwoju.
Na czym polega samodzielność finansowa
Z perspektywy teoretycznych założeń na których powinien opierać się samorząd terytorialny w demokratycznym państwie prawnym optymalnym rozwiązaniem jest określanie w ustawie źródeł przysługujących mu dochodów własnych oraz algorytmów pozwalających na określenie, w zobiektywizowany sposób udziału w środkach finansowych dystrybuowanych z budżetu państwa. Założenia te znalazły swój normatywny wyraz w przepisach konstytucji oraz postanowieniach Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Ustawa zasadnicza wskazuje, że źródłami dochodów j.s.t. są dochody własne, subwencje i dotacje celowe. Na tym tle uznaje się, że ustawodawca powinien dążyć do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta