Złamanie reguł nie zawsze unieważnia uchwałę
Naruszenie przepisów proceduralnych skutkuje nieważnością uchwały jako naruszenie istotne tylko wówczas, gdy na skutek tego naruszenia zapadła uchwała o innej treści niż gdyby naruszenie to nie nastąpiło.
Ten ugruntowany w orzecznictwie pogląd przypomniał w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który rozpatrywał skargę wojewody łódzkiego na uchwałę Rady Miejskiej z 16 grudnia 2022 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości lokalowej.
Wojewoda zarzucił naruszenie art. 17 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Miało do tego dojść poprzez podjęcie uchwały w składzie sprzecznym z ustawą, to jest z udziałem byłego radnego J. R., którego mandat wygasł z dniem 6 grudnia 2022 r., to jest z datą uprawomocnienia się wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.
Zdaniem wojewody, fakt czynnego udziału J. R. w pracach rady tego dnia, pomimo jego świadomości, co do niezaskarżenia skargą kasacyjną wydanego w jego sprawie wyroku, obarcza kwestionowaną uchwałę, jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta