Al zmieni zasady gry
Rozwój sztucznej inteligencji będzie służył także tym, dla których etyka nie ma żadnego znaczenia.
Na rozkwicie sztucznej inteligencji mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy i ich pracownicy, ale również cyberprzestępcy. Czas dyskusji o kierunku rozwoju sztucznej inteligencji to dobry moment, żeby przemyśleć strategie walki z obecnymi zagrożeniami cyberbezpieczeństwa w firmie. Niebawem przyjdą nowe.
(Nie)etyczny rozwój
Obecny rok obfituje w okazje do dyskusji o rozwoju systemów sztucznej inteligencji. Takimi bodźcami było chociażby marcowe wypuszczenie usługi ChatGPT Plus (korzystającej z GPT-4) przez OpenAI czy przyjęcie przez Parlament Europejski projektu tzw. rozporządzenia o sztucznej inteligencji (AI Act). Szczególnie działalność europejskiego prawodawcy zdynamizowała debatę o zagrożeniach dla praw podstawowych w związku z rozwojem sztucznej inteligencji i powiązanej z nimi tematyce etycznego korzystania z tych systemów. To dobrze. Powinniśmy jednak pamiętać, że rozwój sztucznej inteligencji będzie służył także tym, dla których etyka nie ma żadnego znaczenia. Dynamiczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta