Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minimalne wynagrodzenie i rażąco niska cena

23 sierpnia 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Paulina Sawicka

Wykonawca, nawet jeśli angażuje personel w oparciu o umowę zlecenia lub umowę B2B, nie może zaoferować stawki godzinowej niżej niż wynikająca z aktualnych na dzień dokonywania kalkulacji ceny oferty przepisów.

Zgodnie z art. 224 ust. 3 pkt 4) ustawy – Prawo zamówień publicznych wyjaśnienia w zakresie rażąco niskiej ceny mogą obejmować kwestie zgodności kalkulacji ceny oferty z „przepisami dotyczącymi kosztów pracy, których wartość przyjęta do ustalenia ceny nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę albo minimalnej stawki godzinowej, ustalonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU z 2020 r. poz. 2207) lub przepisów odrębnych właściwych dla spraw, z którymi związane jest realizowane zamówienie”.

W praktyce zamówieniowej oraz orzecznictwie KIO zostało wypracowane stanowisko, zgodnie z którym obowiązek uwzględnienia w kosztach wykonania wysokości płacy czy stawki minimalnej dotyczy jedynie sytuacji, w których dany wykonawca zatrudnia swój personel w oparciu o umowę o pracę. Natomiast w przypadku umów zlecenia oraz umów B2B miała obowiązywać zasada swobody umów, która miała dopuszczać możliwość negocjowania niższych stawek z pominięciem regulacji ustawowych. Najnowsze orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej odwraca dotychczasowy trend. Wykonawcy biorący udział w postępowaniach przetargowych powinni uwzględnić wnioski z niego płynące przy kalkulacji ceny oferty.

Nieuwzględnienie wymagań wynikających z ustawy

Zgodnie z ugruntowanym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12654

Wydanie: 12654

Spis treści
Zamów abonament