Jakie pytanie podatnika, taka odpowiedź fiskusa
Skoro przychody z cesji wierzytelności uzyskiwane w ramach umowy faktoringu niepełnego należy uznać za podlegające opodatkowaniu, to nie ma podstaw do zastosowania art. 15 ust. 2a ustawy o CIT.
W grudniu 2021 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT. We wniosku wskazała, że
prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. I głównie zajmuje się produkcją i handlem wyrobami chemicznymi wykorzystywanymi przede wszystkim w segmencie chemii przemysłowej, przemyśle tworzyw sztucznych oraz meblarskim, budowlanym czy farmaceutycznym. Jej działalność strefowa korzysta ze zwolnienia z CIT. Spółka zastrzegła jednak, że prowadzi też działalność podlegającą opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Dalej podatniczka wskazała, że ma z bankiem umowę faktoringu niepełnego, zwanego też niewłaściwym. Zgodnie z nią dokonuje przelewu wszystkich swoich wierzytelności handlowych powstałych wobec określonych kontrahentów, czyli zarówno w zakresie działalności opodatkowanej jak i zwolnionej.
Z wniosku wynikało, że spółka dotychczas rozpoznawała koszty powstałe z umowy faktoringu tj. zarówno prowizji jak i odsetek jako koszty wspólne, czyli przypadające zarówno na prowadzoną przez nią działalność opodatkowaną CIT jak i zwolnioną. A do ich alokacji stosowała współczynnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta