Upadłość kontrahenta w księgach rachunkowych jednostki
Sytuacja związana z konfliktem zbrojnym na Ukrainie istotnie zmieniła krajobraz gospodarczy w Polsce. Znaczący wzrost cen surowców i energii oraz kosztów finansowania może spowodować zwiększenie przypadków upadłości firm.
Konsekwencje upadłości kontrahenta znajdują swoje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych, w których należy ująć w odpowiedni sposób utratę wartości należności od podmiotu w upadłości, czy też zaliczek wpłaconych takiemu partnerowi biznesowemu.
Ustawa o rachunkowości
Zgodnie z art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej uor) należności od dłużników postawionych w stan upadłości obejmuje się odpisem aktualizującym ich wartość, uwzględniając przy tym prawdopodobieństwo ich zapłaty. Odpis aktualizujący w przypadku dłużników postawionych w stan upadłości tworzy się do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności.
W odniesieniu do należności od dłużników w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza lub jedynie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego, odpis aktualizujący tworzy się w pełnej wysokości należności.
Zgodnie z art. 35b ust. 2 uor odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych, w zależności od rodzaju należności, której dotyczy odpis aktualizacji.
Jeśli odpis dotyczy należności z tytułu dostaw i usług utworzenie odpisu obciąży pozostałe koszty operacyjne. Jeśli dotyczy on naliczonych odsetek od należności głównej obciążone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta