Jak rozliczać zdarzenia następujące po dniu bilansowym
Zdarza się, że po dniu bilansowym, ale przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, do jednostki wpływają dokumenty i informacje dotyczące stanu aktywów, pasywów i wyniku finansowego zamykanego roku. Powoduje to konieczność dokonania korekt w księgach.
Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja”, do zdarzeń po dniu bilansowym zalicza się wszystkie zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Z uwagi na wpływ na sprawozdanie finansowe, zdarzenia te można podzielić na dostarczające dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy oraz wskazujące na stan zaistniały po dniu bilansowym.
Jeśli po dniu bilansowym wpłynęły do jednostki dowody dotyczące zdarzeń mających miejsce przed dniem bilansowym, choćby dowody te jako datę wystawienia nosiły datę roku obrotowego następującego po roku obrotowym, za który sporządza się sprawozdanie finansowe, to zdarzeń udokumentowanych w ten sposób nie zalicza się do zdarzeń po dniu bilansowym.
Istnienie określonego stanu na dzień bilansowy
Przykładowymi zdarzeniami dostarczającymi dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy są następujące po tym dniu, a przed datą zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego zdarzenia:
∑ korekty przychodów ze sprzedaży wykazanych w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym jednostki za rok obrotowy, polegające zarówno na zmianach kwot faktur, jaki anulowaniu sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta