Ewidencja zabytków po wyroku Trybunału
Orzeczenie TK o niekonstytucyjności przepisu, na podstawie którego doszło do ujęcia zabytków w gminnej ewidencji, jest podstawą do zakwestionowania zarządzeń, na podstawie których doszło do tychże wpisów.
Trybunał Konstytucyjny 11 maja 2023 r. w wyroku o sygn. P 12/18 orzekł, że art. 22 ust. 5 pkt 3 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (DzU. z 2022 r. poz. 840) w zakresie, w jakim ogranicza prawo własności nieruchomości przez dopuszczenie ujęcia nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków, bez zapewnienia właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem takiego ograniczenia, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a więc narusza gwarancje ochrony własności poprzez nieproporcjonalne ograniczenie tego prawa.
Włączenie do ewidencji
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w niniejszej sprawie zapadł na skutek pytania prawnego zadanego 13 czerwca 2018 przez Naczelny Sąd Administracyjny, który rozpatrywał skargę kasacyjną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Przedmiotem postępowania było włączenie budynku mieszkalnego do gminnej ewidencji zabytków na skutek zarządzenia prezydenta miasta dokonanego w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, zgodnie z procedurą określoną w art. 22 ust. 5 pkt 3 u.o.z.o.z. oraz ówcześnie obowiązującym § 18 rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta