Gmina przekroczyła granice swoich uprawnień planistycznych
Ingerencja w prawo własności przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego była nieuzasadniona.
Rada miasta przyjęła uchwalę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na uchwalę tą złożona została skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego przez jednego z właścicieli działki.
Skarżący zarzucił uchwale naruszenie art. 1 ust. 3 w zw. z art. 28 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2022 r., poz. 503) poprzez przekroczenie granic władztwa planistycznego i dowolność wprowadzenia zapisów planu miejscowego bez realnego uzasadnienia merytorycznego.
Przeznaczenie terenu
Właściciel działki domagał się zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego poprzez przeznaczenie jego nieruchomości z terenu U01 (teren zabudowy usługowej – oświaty i kultury) na teren MN (teren zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej MN1-MN50). Skarżący podniósł, że takie przeznaczenie nieruchomości uniemożliwia mu korzystanie z niej, a regulacje planistyczne ograniczają jego prawo własności. W odpowiedzi na skargę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta