Czy sąd administracyjny przeprowadza postępowanie dowodowe
Postępowanie sądowoadministracyjne cechuje się znaczną odrębnością od procedury karnej i cywilnej w zakresie postępowania dowodowego.
Dwuinstancyjne postępowanie przed organem administracji to czas, podczas którego należy wykazać się największą aktywnością procesową w zakresie złożonych dokumentów i innych dowodów takich jak ekspertyzy, fotografie, mapy, itp.. Zgromadzony materiał i postępowanie organu może być później przedmiotem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego a następnie Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Stan faktyczny
Sąd administracyjny orzeka na podstawie akt sprawy, a więc rozpatruje ją na podstawie stanu faktycznego i prawnego istniejącego w dniu wydania zaskarżonego aktu. Warto podkreślić, że dopuszczenie nowego dowodu z dokumentu jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem sądu.
Sąd administracyjny nie prowadzi postępowania dowodowego, którego celem jest ustalenie stanu faktycznego, a jedynie weryfikuje legalność wydanych przez organy administracji aktów. Przeprowadzenie dowodu uzupełniającego z dokumentu, na podstawie art. 106 § 3 ustawy prawo postępowania przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a.), może mieć miejsce wyjątkowo, gdy jest niezbędne do wyjaśnienia istotnych wątpliwości.
Przed drugą instancją
Jeszcze większe ograniczenia w przedmiocie ewentualnego wniosku o przeprowadzenie dowodu panują przed drugą instancją. W świetle przepisów p.p.s.a., NSA nie prowadzi postępowania dowodowego, co wynika z faktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta