Co za tanio to niezdrowo
Przepisy o kosztach sądowych w sprawach pracowniczych już od lat nie spełniają swojej ochronnej funkcji. Kreując nadmierne koszty postępowania pracownika odwołującego się od wypowiedzenia mu umowy o pracę, istotnie ograniczają mu prawo do sądu. Problem dostrzegł ustawodawca, który najnowszą nowelizacją ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwalnia pracowników z opłaty od pozwu do sądu pracy. To może jednak oznaczać inne problemy.
Ale po kolei. Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 35 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych w sprawach prawa pracy opłata za pozew wynosi 30 zł, chyba że wartość przedmiotu sporu wynosi więcej niż 50 tys. zł – wtedy uiszcza się opłatę stosunkową w wysokości 5 proc. od całej wartości przedmiotu sporu (art. 35 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Wartość przedmiotu sporu w sprawie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne oblicza się jako 12-miesięczną pensję brutto (art. 231 kodeksu postępowania cywilnego). Pracownik może także zażądać odszkodowania w wysokości wynagrodzenia należnego za okres wypowiedzenia (trzy miesiące) i wtedy wartość przedmiotu sporu wyniesie właśnie równowartość tej kwoty.
Dlaczego przywilej gaśnie
Przepis ten jest krytykowany z różnych powodów. Po pierwsze, żeby przekroczyć próg,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta