Inteligencja made in China
Zasady korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji mają być w zgodzie z „socjalistycznymi wartościami”.
Chiny od lat dążą do stworzenia wspólnego środowiska dla innowacji, technologii oraz badań opartych na sztucznej inteligencji, niemalże we wszystkich branżach. Krokiem milowym było przyjęcie nowych przepisów regulujących działanie generatywnej sztucznej inteligencji przy zachowaniu „podstawowych wartości socjalistycznych”. Jest to pierwszy na świecie tak szczegółowy akt prawny dotyczący działania SI w przestrzeni publicznej.
Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała tzw. Środki dla generatywnych usług sztucznej inteligencji”, określające podstawowe zasady, których muszą przestrzegać generatywne usługi SI, w tym dopuszczalne rodzaje treści, które te produkty mogą generować. W „Środkach” podkreślono także kwestie szczególnie niepokojące dla chińskiego rządu w odniesieniu do wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak moderowanie treści, zniekształcanie i nadużycia informacji czy uprzedzenia algorytmiczne.
Co to takiego
Przypomnijmy, generatywna sztuczna inteligencja to rodzaj technologii sztucznej inteligencji, która może tworzyć różne rodzaje treści, w tym tekst, obrazy, dźwięk i dane syntetyczne, wykorzystując techniki głębokiego uczenia się i zbiory danych. Przykładem generatywnej sztucznej inteligencji jest bijący rekordy popularności – ChatGPT OpenAI – model językowy zdolny do generowania odpowiedzi na zadanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta