Transparentność ma coraz większe znaczenie
Dyrektywa CSRD i regulacje ESRS już w niedługim czasie będą stanowić kluczowe dokumenty z wymogami w obszarze raportowania dla branży nieruchomościowej.
Sektor nieruchomości ma przed sobą nie lada wyzwanie, gdy chodzi o jego rolę w realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc. do 2030 roku. To dlatego, że odpowiada on za prawie 40 proc. zużycia energii w Europie oraz 36 proc. bezpośrednich i pośrednich emisji gazów cieplarnianych związanych z energią, co prowadzi do rosnącej uwagi i presji ze strony polityki i społeczeństwa, aby te statystyki zmienić na lepsze. Oprócz tych nacisków, deweloperzy i inwestorzy mają także motywację biznesową do modernizacji istniejących budynków, by były bardziej zrównoważone, a także do inwestowania w nowo budowane ekologiczne inwestycje, ponieważ istnieje coraz więcej dowodów na to, że „zielone” budynki przyciągają więcej potencjalnych nabywców i najemców, a tym samym przynoszą lepsze wartości najmu i sprzedaży. W przypadku podmiotów finansujących nowe projekty na rynku nieruchomości, czyli głównie banków europejskich, uwzględnienie kwestii związanych z klimatem i ochroną środowiska w ich polityce kredytowej może prowadzić do mniejszej kontroli regulacyjnej i potencjalnych sankcji, biorąc pod uwagę zwiększoną uwagę poświęcaną takim kwestiom przez Europejski Bank Centralny.
Unia Europejska wypracowała i wprowadziła szereg zmian w przepisach o raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta