Triangulacja możliwa przy udziale więcej niż trzech podmiotów
Podatnik może skorzystać z procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (triangulacji) nawet w przypadku, gdy dana transakcja łańcuchowa dokonywana jest pomiędzy więcej niż trzema podmiotami z różnych państw członkowskich.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 16 października 2023 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-2.4012.336.2023.1.RM).
Wnioskodawcą jest spółka włoska, której głównym przedmiotem działalności jest produkcja oraz sprzedaż opon na całym świecie. Wspólnie z zainteresowanym (polską spółką z tej samej grupy kapitałowej, odpowiedzialną za dystrybucję w Polsce) wdrożyły model biznesowy zakładający, że sprzedaż towarów do klienta w Polsce będzie się odbywać w ramach transakcji łańcuchowej pomiędzy:
1) producentem w innym kraju UE (także z tej samej grupy kapitałowej),
2) wnioskodawcą,
3) zainteresowanym i
4) polskim klientem.
Przy czym towary będą wysyłane bezpośrednio przez producenta z innego kraju UE do klienta w Polsce.
Od lat transakcje pomiędzy producentem, wnioskodawcą oraz zainteresowanym traktowane były jako transakcje trójstronne z zastosowaniem procedury uproszczonej. W konsekwencji:
1) producent raportował w swoim kraju wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT),
2) wnioskodawca rozpoznawał we Włoszech transakcję, do której ma zastosowanie procedura uproszczona,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta