Nie wszyscy pracownicy marzą o krótszym tygodniu pracy
Prawie 13 proc. Polaków nie kusi czterodniowy tydzień pracy za tę samą pensję. Jednak i tak może to już niedługo wymusić rozwój sztucznej inteligencji.
Już za dziesięć lat, w 2033 roku, czterodniowy tydzień pracy może się stać regułą, przynajmniej w bardziej zamożnych regionach rozwiniętych państw, dzięki szerokiemu zastosowaniu sztucznej inteligencji (AI) – przewiduje brytyjski think tank Autonomy. Skrócony czas pracy do niedawna był przedmiotem teoretycznych rozważań albo pilotażowych projektów wdrażanych w części państw i firm.
Jednak globalny sukces ChatGPT, który wywołał wysyp rozwiązań bazujących na AI sprawił, że eksperci, przedsiębiorcy i menedżerowie prześcigają się w prognozach dotyczących krótszego tygodnia pracy. Zdaniem Billa Gatesa rozwój automatyzacji z AI pozwoli go skrócić do trzech dni. Z kolei Jamie Dimon, prezes banku JPMorgan, twierdzi z kolei, że gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta