Wzrost optymizmu pracodawców zachęci Polaków do zmiany pracy?
Pomimo schłodzenia rynku rekrutacji nie widać większych spadków rotacji pracowników, a oczekiwana w 2024 r. poprawa koniunktury może ją jeszcze nasilić.
Dla Beaty, Jacka i Mateusza świąteczna impreza w firmie była jednocześnie okazją do pożegnania się ze współpracownikami. Z początkiem stycznia przechodzą do nowej pracy, gdzie mogą liczyć na wyższe zarobki i możliwości rozwoju. Ich przykład (to realne osoby, choć ze zmienionymi imionami) dowodzi, że pomimo spadków w ofertach pracy i ogólnej niepewności, która zwiększa ryzyko związane ze zmianą pracodawcy, sporo osób zdecydowało się na ten krok. Pokazał to także niedawny Monitor Rynku Pracy Randstad.
Spadek lojalności
Badany przez Randstad wskaźnik rotacji, czyli odsetek pracowników, którzy w ostatnich sześciu miesiącach zmienili pracę, utrzymuje się od ponad roku na poziomie 20–22 proc., a podbija go zwiększona rotacja wśród kierowców, sprzedawców i top menedżerów. Jednocześnie do najniższego poziomu od ponad dwóch lat (do 42 proc.) spadł udział badanych, którzy w ogóle nie są zainteresowani zmianą pracy. Pozostali (co drugi) rozglądają się za ofertami lub aktywnie szukają nowego pracodawcy (co dziesiąty).
Z kolei sondaż firmy rekrutacyjnej Hays Poland dowodzi, że o ile część specjalistów woli poczekać ze zmianą pracy do lepszych czasów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta