Dywidenda jest przychodem, jeśli można nią faktycznie dysponować
Opodatkowaniu podlegać powinien jedynie dochód faktycznie uzyskany z dywidendy, a nie możliwość jego otrzymania w wyniku reinwestycji czy zakupie dodatkowych akcji przez fundusz, w którym uczestniczy pracownik.
Takie stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 września 2023 r. (III SA/Wa 1275/23).
Podatniczka jest pracownikiem polskiej spółki należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej, na czele której stoi spółka akcyjna z siedzibą we Francji, będąca organizatorem programów motywacyjnych. W ramach programów akcje spółki francuskiej są subskrybowane i przechowywane w imieniu uczestników przez francuski fundusz inwestycyjny, który wydaje uczestnikom jednostki uczestnictwa, odzwierciedlające wartość akcji. Uczestnictwo w programie motywacyjnym – zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy o PIT – korzysta z odroczenia rozpoznania przychodu po stronie uczestnika do momentu ostatecznego zbycia akcji.
W trakcie uczestnictwa w programie spółka francuska dokonuje wypłat dywidend, które nie zostają przekazane uczestnikom, ale zostają automatycznie reinwestowane w ich imieniu przez fundusz i są przyznawane posiadaczom akcji poprzez zwiększenie wartości już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta