Czynniki kryzysowe mają wpływ na ceny transferowe
Kryzysy oddziałują w istotny sposób na sytuację gospodarczą i tym samym w znaczący sposób mogą wpływać na działalność podatnika, w tym również na ceny stosowane w transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Kryzysy światowe, choć często nieprzewidywalne, są zjawiskiem występującym całkowicie naturalnie. Ich wpływ – bez względu na przyczynę powstania czy okoliczności ekonomiczne – jest zwykle odczuwalny w sferze gospodarczej. To z kolei ma swoje przełożenie na politykę podatkową wielu krajów, a w konsekwencji może obejmować także ceny transferowe. Czynniki kryzysowe, z którymi ostatnio mierzyli się podatnicy, miały dość zróżnicowany charakter, ale każdy z nich postawił przed nimi nowe wyzwania i wymagał podjęcia wielu działań, nie tylko na poziomie grupy, ale i lokalnie.
Nie tylko Covid
W grudniu 2022 r. opublikowany został wynik prac dwóch grup roboczych pracujących w ramach Forum Cen Transferowych. Grupy zaprezentowały opracowanie dotyczące wpływu czynników kryzysowych na ceny transferowe. Jest to dokument będący kontynuacją rekomendacji w zakresie wpływu pandemii Covid-19 wraz z opisowym rozszerzeniem na obecną sytuację gospodarczą i geopolityczną.
W udostępnionej wstępnej wersji wskazano na dość zróżnicowany charakter warunków kryzysowych, wśród których wymieniono m.in. sankcje nałożone na Rosję i Białoruś, wysoką inflację czy zmiany na rynku pracy. Ostatnie lata pokazują bowiem, że czynniki kryzysowe mogą się na siebie nakładać i wzajemnie na siebie oddziaływać, a ich siła oddziaływania w różnych okresach może się znacząco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta